Program „Opieka wytchnieniowa – edycja 2022
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim w 2022 roku ogłasza nabór na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022, dofinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Na realizację zadania Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało dofinansowanie w kwocie 97 920,00 złotych, gdzie wartość całego zadania wyniesie 102 920,00 złotych.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ‒ poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną. Udział w programie jest bezpłatny.
W ramach programu można skorzystać z następującego wsparcia:
usługi w ramach pobytu dziennego – dla osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Uczestnikowi będzie przysługiwał limit 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej, świadczonej w ramach pobytu dziennego;
Rekrutacja do programu trwa od 14.03.2022 r. do 31.03.2022 r.
W celu zgłoszenia osoby niepełnosprawnej do programu członek rodziny lub opiekun prawny wypełnia:
a) kartę zgłoszenia do programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2022 (załącznik nr 8),
b) klauzulę informacyjną (załącznik nr 12),
Dokumenty, o których mowa powyżej wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, poświadczoną za zgodność z oryginałem należy dostarczyć do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Szkolna 8, 89-400 Sępólno Krajeńskie.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie prosimy o kontakt z Panią Nataszą Ksobiak osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: 52-388-84-54.
* W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Ocena dokonywana jest na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny (Skali FIM), którą uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka. Karta nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć pierwszeństwo.