Działania realizowane w ramach projektu „OTWÓRZ OCZY – NIE DAJ SIĘ PRZEMOCY W GMINIE SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE!!!”
W ramach realizowanego Projektu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” pod nazwą „OTWÓRZ OCZY – NIE DAJ SIĘ PRZEMOCY W GMINIE SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE!!!” od początku września zrealizowane zostały warsztaty i happeningi w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie, mające na celu podniesienie świadomości społecznej i pogłębienie wiedzy na temat skutków i zagrożeń płynących z przemocy.
Zgodnie z działaniem 3 projektu – poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy 25-26 września 2019 r. w Szkole Podstawowej w Wałdowie, 27 września i 2 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, 23 października 2019 r. w Szkole Ponadpodstawowej w Sępólnie Krajeńskim oraz 7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Lutowie odbyły się warsztaty dotyczące przemocy. Warsztaty prowadził Pan Dariusz Jędrzejczak – były policjant z wieloletnim doświadczeniem. Podczas warsztatów z uczniami klas 6-8 prowadzący poszerzył wiedzę uczniów na temat skutków przemocy, przedstawił możliwości radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, rozpoznawaniem swoich stanów emocjonalnych, przekazał wiedzę na temat kształtowania wśród młodych ludzi poczucia własnej wartości oraz postaw wolnych od agresji. Jednocześnie uświadomił uczniom jakie istnieją regulacje oraz konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.
Dnia 20 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim oraz 4 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Wałdowie odbył się happening pt. „Zatrzymaj się i pomyśl” przedstawiony przez członków Kluby Młodych Twórców działających przy Stowarzyszeniu „Dorośli- Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim. Występ artystyczny wywołał ogromne poruszenie wśród młodzieży. Sposób, w jaki został przedstawiony bardzo dosadnie pokazał im, jak zachowują się ludzie i jakie relacje panują między nimi w życiu codziennym. Agresywna postawa i gesty artystów podczas trwania całego przedstawienia wzbudzały u młodzieży ogromne emocje. Zobrazowali w ten sposób tak szeroko rozumiany problem, jakim jest przemoc, jakie są jej rodzaje oraz jaki wywiera na nas wpływ teraz i w przyszłości.
Zaproszono specjalistów. Pana Jarosława Niemyjskiego przedstawiciela Punktu Konsultacyjno-Profilaktycznego ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim oraz przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, którzy uczestniczyli w debacie na temat przemocy, zachęcając tym samym młodzież do aktywnego uczestnictwa.
Głównym założeniem projektu jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców oraz podjęcie wszelkich działań związanych z edukacją, mających na celu przeciwdziałanie szeroko pojętej przemocy w Gminie Sępólno Krajeńskie.