Wycieczka integracyjno – edukacyjna do Gdańska
Dnia 27 lipca 2022 roku zorganizowano wycieczkę integracyjno – edukacyjną do Gdańska dla uczestników projektu „Program Aktywizacja i Integracja – Nowy Start” w ramach PAL realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie aktywne włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz członków ich rodzin.
Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast o ponad tysiącletniej tradycji. To miasto było świadkiem wydarzeń mających wpływ nie tylko na historię naszego kraju ale i świata. Gdańsk uznaje się za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, tu powstała Solidarność.
Zwiedzanie rozpoczęto od gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, a właściwie jego serca, czyli wystawy głównej zlokalizowanej 14 metrów pod ziemią. Muzeum w nowoczesnym stylu oraz za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawia historie Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił.
W programie wycieczki znalazły się główne symbole miasta czyli: ul. Długa, Ratusz, Długi Targ, Dwór Artusa, pomnik Neptuna, Długie Pobrzeże, Żuraw, Wielki Młyn i kościół Mariacki.
Następnie udano się do Sopotu, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć sopocki Grand Hotel, molo i wiele innych miejsc.