Pomoc dla uchodźców – Zespół ds. Usług
Od dnia wybuchu wojny na Ukrainie do dnia dzisiejszego przybyło na teren Gminy Sępólno Krajeńskie ponad 300 uchodźców z Ukrainy.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim w ramach działań zespołu ds. usług zorganizował dla uchodźców między innymi:
- nauka języka polskiego we współpracy z Panią Marią Kryger w formie wolontariatu
- spotkania w ramach grup samopomocowych, które miały na celu chociaż w minimalnym stopniu dać uczestnikom przebywającym na terenie naszej Gminy namiastkę normalnego i spokojnego życia jakie prowadzili przed wybuchem wojny
- współpraca z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Sępólnie Krajeńskim, którzy udostępnili swoje pracownie, gdzie uchodźcy z Ukrainy mieli możliwość działania w grupie, uczestniczenia w zajęciach kulinarnych, rękodzielniczych
- wsparcie wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim pod czujnym okiem Pani Izabeli Smuniewskiej
Zorganizowane wsparcie w formie warsztatów edukacyjno-integracyjnych dla dorosłych o charakterze rękodzielniczym z elementami języka polskiego – to znakomita forma na doskonalenie sprawności manualnych, uczenia się różnych technik plastycznych oraz rozwijania umiejętności działania w grupie. Wspólne działania i nauka dała możliwość wykonania autorskiej pracy wg własnego upodobania, aranżacji i wizji przez co wzmocnią się pewność siebie.
Dzieciństwo nie zatrzymało się wraz z wybuchem wojny – uczyńmy je wspólnie szczęśliwszym!
Zajęcia sportowo-rekreacyjno-animacyjne skierowane dla dzieci i dorosłych z elementami nauki języka polskiego miały stworzyć przestrzeń zabawy i rozwoju. W ich trakcie dzieci wraz z opiekunami mogli spędzić czas, rozwijać uzdolnienia, wziąć udział w kreatywnych spotkaniach i warsztatach ułatwiających adaptację w miejscu aktualnego przebywania na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. Ma to pozwolić choć na chwilę zapomnieć im o tragedii jaka ich dotknęła, ukoić strach oraz złagodzić tęsknotę za rodziną, która została na Ukrainie.
W zajęciach skorzystało około 75 osób. Z dnia na dzień wzrastało zainteresowanie wśród uchodźców z Ukrainy uczestnictwem w powyższych formach wsparcia. Wszystkie planowane zajęcia miały na celu integrację oraz zacieśnienie więzi poprzez wspólne przebywanie i wzajemne wspieranie się.