Dobry Start (300+)
Dobry start
Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, w wysokości 300 zł raz w roku, bez względu na dochód i nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Świadczenie dobry start przysługuje:
- rodzicom,
- opiekunom faktycznym,
- opiekunom prawnym,
- pełnoletniej osobie uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem prawa do alimentów z ich strony;
a także (poniższe jednostki składają wnioski o dobry start w powiatowym centrum pomocy rodzinie):
- rodzinom zastępczym,
- osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka,
- dyrektorom placówek opiekuńczo – wychowawczych,
- dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych,
- osobom uczącym się będącym osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy
o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Świadczenie dobry start przysługuje do ukończenia przez dziecko:
- 20. roku życia, także w przypadku ukończenia 20. roku życia przez dziecko przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 20. rok życia;
- 24. roku życia, także w przypadku ukończenia 24. roku życia przez dziecko przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie dobry start przysługuje w związku z nauką w szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej, szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny, a także w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno – wychowawczym.
Świadczenie dobry start nie przysługuje:
- na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. „zerówka”)
- jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia dobry start są przyjmowane od dnia 1 sierpnia do dnia 30 listopada danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną – od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada danego roku.
Wnioski złożone po upływie terminu 30 listopada pozostawia się bez rozpatrzenia.
Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku, przy czym, w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu – nie później niż do dnia 30 września.
Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji. Wydania decyzji administracyjnej wymaga natomiast odmowa przyznania świadczenia dobry start oraz rozstrzygnięcia w sprawach nienależnie pobranego świadczenia.